Home » Życie z chorobą » Cukrzyca na przestrzeni lat – jak bardzo zmieniła się sytuacja pacjentów?
Życie z chorobą

Cukrzyca na przestrzeni lat – jak bardzo zmieniła się sytuacja pacjentów?

odkrycie insuliny
odkrycie insuliny

Anna Śliwińska

Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

Cukrzyca jeszcze do niedawna oznaczała wyrok śmierci. Obecnie jest to nadal groźna choroba, jednak można ją skutecznie leczyć, a nawet komfortowo z nią żyć i odnosić sukcesy. Jak zatem przedstawia się codzienność osób chorych na cukrzycę?

Cukrzyca stanowi narastający problem społeczny o globalnej skali. Jak z perspektywy czasu i postępów w diabetologii zmieniła się sytuacja pacjentów?
Cukrzyca rzeczywiście jest globalnym problemem, a liczba zachorowań na nią nadal wzrasta. Wzrost ten dotyczy zapadalności na cukrzycę typu zarówno drugiego, pierwszego, jak i ciążową. Natomiast sytuacja pacjentów z perspektywy czasu znacznie się zmieniła poprzez postęp w diabetologii. Mamy coraz skuteczniejsze leki, systemy do monitorowania glikemii i wiele innych rozwiązań, które sprawiają, że zdiagnozowanie cukrzycy nie jest już wyrokiem.

W celu upamiętnienia przełomowego odkrycia, jakim jest odkrycie insuliny, powstała wyjątkowa wystawa fotograficzna, która pokazuje sylwetki pacjentów, którzy odnoszą sukces na wielu płaszczyznach. Co zmieniło odkrycie insuliny dla pacjentów diabetologicznych?
Odkrycie insuliny było przełomowe, ponieważ zmieniło cukrzycę z choroby śmiertelnej w przewlekłą. Przed odkryciem insuliny ci pacjenci po prostu umierali. Dzięki insulinie choroba nie stanowi tak wielkiej przeszkody, jak to było dawniej. Kiedyś u osób z cukrzycą typu pierwszego stosowano głodówki – umierali oni po roku, dwóch latach. Dlatego też zdecydowaliśmy się objąć patronatem wystawę fotograficzną, by zwrócić uwagę społeczeństwa na to, jak wiele osób insulinie zawdzięcza życie. Za sprawą insuliny mogą oni nie tylko żyć, ale i odnosić sukcesy. Każdy ma swoją definicję sukcesu – przykładowo dla Michała Jelińskiego jest to medal olimpijski, a dla pani Reginy możliwość bycia prababcią.

Co jest najważniejsze w przypadku życia z cukrzycą?
Najważniejsze dla osób z cukrzycą jest przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia. W tej chwili nie mówimy już o restrykcyjnej diecie, lecz zbilansowanej. Wcześniej takie osoby stygmatyzowano, teraz wiemy, że najważniejsze jest odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczna, unikanie używek i zachowanie ciągłości farmakologicznej oraz przestrzeganie zaleceń lekarza. Bardzo ważna jest też edukacja. Pacjent musi wiedzieć, co wpływa na jego poziom cukru – nie jest to tylko dieta. Warto zadbać także o profilaktykę powikłań poprzez ustabilizowanie cukrzycy. Kluczowe jest także to, by nie zlekceważyć cukrzycy po diagnozie, ale się z nią oswoić. Trzeba mieć świadomość tego, że jest to już część naszego życia. Nie wolno wierzyć w reklamy cudownych suplementów i sposobów na wyleczenie cukrzycy – warto filtrować takie informacje i pozyskiwać je ze sprawdzonych źródeł, takich jak np. nasza strona internetowa www.diabetyk.org.pl.

Czego ciągle brakuje i na co zwrócić uwagę pacjentom?
Brakuje im z pewnością lepszej refundacji leków, metod i technologii, które dzięki rozwojowi medycyny są dostępne, jednak nierefundowane. Dotyczy to przede wszystkim najnowocześniejszych leków, systemów monitorowania glikemii itp. Brakuje również edukacji – cukrzyca jest chorobą, w której należy nieustannie się edukować. Powinno się także ufać swojemu lekarzowi, słuchać jego rad i konsultować z nim swoje samopoczucie itp.

Next article