Home » Życie z chorobą » Motywacja w cukrzycy: jak odnaleźć siłę do przezwyciężania wyzwań
Życie z chorobą

Motywacja w cukrzycy: jak odnaleźć siłę do przezwyciężania wyzwań

Jerzy Magiera

Autor mojacukrzyca.org

Do cukrzycy potrzeba energii, dużo energii. To choroba na całe życie. Pamiętajmy o tym. Gdy w naszym życiu pojawia się cukrzyca, pytamy siebie: dlaczego ja. Co się wydarzyło, że to właśnie na mnie spadł taki ciężar jak przewlekła choroba, w dodatku nieuleczalna? Z czasem pojawia się akceptacja, czy może raczej fakt pogodzenia się z tym, z czym przyszło nam się zmierzyć. Jednak do tego wszystkiego potrzebna jest nam motywacja. Siła, która pomoże nam przezwyciężyć wyzwania, jakie przed nami stoją. Potrzeba naprawdę dużo siły żeby działać i nie dać się cukrzycy.

Cukrzyca zalicza się do tej grupy chorób, gdzie konieczna jest stała edukacja pacjenta. Edukacja na każdym etapie choroby. Oczywiście ogrom pracy musi wykonać zespół terapeutyczny, który zajmuje się pacjentem zaraz po rozpoznaniu choroby. Do przekazania jest nie tylko wiedza merytoryczna, ale również cenne wskazówki i porady, jak na co dzień żyć z cukrzycą. Trzeba też odpowiednio zmotywować pacjenta, żeby ten poczuł wiatr w żaglach i nie stracił sensu życia. Przypadłość ta wymaga od pacjenta zrozumienia istoty choroby, czynników, jakie wpływają na samopoczucie i poznania mechanizmów postępowania ze wszystkimi wyzwaniami, jakie czekają z upływem lat. Warto zaznaczyć tutaj także, że cukrzyca to taka choroba, gdzie pacjent nie tylko musi wykonać ogrom pracy na początku jej trwania, po diagnozie. Z czasem trwania cukrzycy konieczna i wręcz obligatoryjna jest reedukacja, czyli przypominanie sobie wszystkich zasad zarządzania cukrzycą. Niestety nasz mózg ma to do siebie, że czasami o pewnych rzeczach zapomina. Dlatego tak ważne jest, aby stale zdobywać nowe informacje, kształcić się i przypominać sobie elementy prawidłowego prowadzenia cukrzycy.

Warto tutaj też wspomnieć o rozwoju technologicznym jaki następuje w ostatnich latach. Do dyspozycji pacjentów są nowoczesne systemy monitorowania glikemii, ciekawe rozwiązania z podawaniem insuliny – jak bezdrenowe pompy insulinowe, nowoczesne smartpeny. Bardzo dużo się zmienia. Technologia przychodzi ze świata do Polski i pacjenci mają możliwość korzystać z tych rozwiązań. Sporo zmieniło się także od 1 stycznia 2023 roku, gdy wprowadzono poszerzoną, częściową refundację na systemy do monitorowania glikemii, które stały się bardziej dostępne dla odbiorców. Żal nie korzystać z technologii i rozwiązań dostarczanych przez przemysł farmaceutyczny. Wszystko po to, aby nam – pacjentom żyło się lepiej, prościej i żeby komfort życia z cukrzycą wszedł na wyższy poziom.

Pamiętajmy także o wsparciu psychologa w codziennym życiu z cukrzycą. Na szczęście w ostatnich miesiącach o takim wsparciu mówi się coraz więcej. Jest to jeden z elementów dobrego życia w zgodzie z cukrzycą. Psycholog pomoże nam i zmotywuje do działania. Dzięki wsparciu specjalisty będziemy mogli lepiej przeciwstawić się wszystkim problemom, które czekają na nas każdego dnia. Korzystajmy z tej pomocy. Takie wsparcie jest niezwykle istotne.

Współczesny internet dostarcza nam także niezwykłego wsparcia od innych współtowarzyszy choroby. Do dyspozycji mamy grupy dyskusyjne czy portale dla pacjentów, gdzie możemy uzyskać informacje i wsparcie. Najstarszy działający portal o cukrzycy w polskim internecie to mojacukrzyca.org. Działa już 22 lata i cały czas dostarcza świeżych informacji o tej przypadłości. Na grupie dyskusyjnej można uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania i zmotywować się do lepszego zarządzania cukrzycą.

Cukrzyca to wymagająca choroba. Musimy się motywować każdego dnia, aby nam się chciało i żeby pogłębiać wiedzę o tej przypadłości. Róbmy więc wszystko, aby unikać zarówno ostrych powikłań cukrzycy – jak spadki i wzrosty poziomów cukru we krwi – ale przede wszystkim żeby zapobiec temu, czego najbardziej się obawiamy w cukrzycy, czyli późnych powikłań cukrzycy. Oby nigdy się nie pojawiły! Tego wam życzę.

Next article