Home » Życie z chorobą » Diagnoza: cukrzyca. I co dalej?
Życie z chorobą

Diagnoza: cukrzyca. I co dalej?

Anna Śliwińska

Prezes Honorowa Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

Zdiagnozowanie cukrzycy to trudny moment dla pacjenta. Co jest ważne na tym etapie i dlaczego istotna jest grupa wsparcia?


Jak diagnoza cukrzycy wpływa na codzienność pacjenta?

Na początku diagnoza może przerazić, gdyż cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, czyli wiadomo, że będzie z pacjentem do końca życia. Pomimo szoku należy wtedy podjąć silną decyzję o wprowadzeniu zmian w swoim trybie życia, których rodzaj zależny jest od tego, jaki typ cukrzycy został rozpoznany. Jeśli jest to cukrzyca typu 1, która najczęściej pojawia się u dzieci i młodzieży, to codzienność pacjenta będzie wymagała przede wszystkim podawania insuliny, której wielkość dawki będzie zależna od różnych czynników. Z kolei jeśli zostanie zdiagnozowana cukrzyca typu 2, która w społeczeństwie występuje najczęściej, dotyczy dorosłych, a jej rozwój związany jest w dużej mierze z niezdrowym trybem życia, to w codzienności chorego będzie musiało znaleźć się miejsca na realizację zaleceń lekarskich obejmujących m.in. regularną aktywność fizyczną, prawidłowe odżywianie i utrzymywanie optymalnej masy ciała. Należy jednak podkreślić, że jeśli pacjent będzie dobrze wyedukowany i będzie stosował zalecenia, to cukrzyca nie będzie miała druzgocącego wpływu na jego codzienność. Bardzo często jest wręcz odwrotnie – po wprowadzeniu zmian, nie tylko styl życia staje się bardziej zdrowy, ale również poprawia się samopoczucie i tym samym codzienność jest łatwiejsza.

Co jest ważne w zrozumieniu życia diabetyka, zarówno przez pacjenta, jak i jego bliskich?

Istotne jest, by pacjent i jego bliscy wiedzieli, czym jest cukrzyca oraz że bagatelizowanie lub ignorowanie jej, może wywołać nie tylko pogorszenie samopoczucia i codziennego funkcjonowania, ale przede wszystkim negatywne skutki zdrowotne, a także katastrofalne powikłania, w tym m.in. choroby nerek, utrata wzroku oraz uszkodzenia naczyń krwionośnych, które mogą prowadzić do zawału serca czy udaru mózgu.

Jaką rolę w leczeniu pełni dialog między lekarzem a pacjentem?

Ma ogromne znaczenie, gdyż bezpośrednio wpływa na decyzje terapeutyczne i efekty leczenia. Dlatego też tak ważne jest, by rozmowy pacjenta z lekarzem były szczere – niestety bardzo często jest tak, że pacjent mówi specjaliście to, co według niego on chciałby, albo powinien, usłyszeć. A to nie na tym polega. Jeśli lekarz nie będzie znał prawdy o trybie życia pacjenta, samopoczuciu oraz przestrzeganiu lub nie zaleceń, to nie będzie mu w stanie efektywnie pomóc… I w rezultacie stan pacjenta będzie się pogarszał, a choroba będzie postępować.

Jak ważna jest grupa wsparcia w chorobie? Gdzie pacjenci powinni jej szukać?

Grupy wsparcia są niezwykle istotne i co ważne, stanowią je nie tylko najbliżsi, ale także osoby w podobnej sytuacji, czyli osoby z cukrzycą, z którymi można podzielić się doświadczeniami, wzajemnie motywować czy poprosić o radę. Co ważne – wśród nich pacjent czuje się zrozumiany, a także dostrzega, że inni mierzą się nierzadko z podobnymi wyzwaniami. Dlatego też warto znaleźć takie grono w swojej lub pobliskiej miejscowości. W poszukiwaniu może pomóc Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, gdyż na terenie całego kraju mamy aż 330 oddziałów. Oprócz grup pacjenckich oferujemy też wsparcie edukacyjne – pacjent zyska u nas wiedzę pochodzącą z rzetelnego i wiarygodnego źródła. Mam więc pewność, że każdy pacjent szukający takiej pomocy, otrzyma odpowiednie wsparcie.

Next article