Maciej Łysiak
Od 2012 roku choruje na cukrzycę typu 1, z wykształcenia jest psychologiem. Autor kanału YouTube Nie słodzę (youtube.com/nieslodzevlog). Edukator diabetologiczny oraz twórca kursnacukrzyce.pl.
Diagnoza cukrzycy to moment, który zmienia życie. Dla wielu pacjentów edukacja staje się kluczowym elementem codziennego funkcjonowania. Ale czy każdy ma szansę dowiedzieć się tego, co najważniejsze?
Mówi się, że pacjent z cukrzycą, który wie więcej, żyje dłużej. Pacjent w momencie diagnozy jest zaopiekowany i poza „postawieniem go na nogi”, uczy się go na temat cukrzycy. Jest jednak z tym kilka problemów. Pierwszy polega na tym, że nie każdy ma możliwość trafić na oddział diabetologii i odebrać konieczną edukację. Drugi problem to możliwości przyswojenia wiedzy przez pacjenta w momencie diagnozy.
W związku z tym istnieje ogromna potrzeba edukowania pacjentów. Zarówno tych zdiagnozowanych niedawno, jak i tych, którzy chorują już dłużej i wymagają reedukacji.
Edukacja powinna być też dostępna w internecie. Tylko ta droga daje możliwość dotarcia z przekazem do wielu osób. Ta skalowalność jest obecnie wykorzystywana przez coraz więcej osób. I dobrze, bo to działa!
Internet jest jednak pełen treści, które są czasem nieprawdą albo półprawdą. Popularne są też treści skrótowe, takie jak rolki czy tiktoki. Tam też można próbować edukować, jednak trzeba liczyć się z tym, że im bardziej staramy się skrócić przekaz, tym tworzymy więcej luk, które pacjent najczęściej sam wypełni sobie domysłami – często jednak nieprawdziwymi.
Cukrzyca, czy ogólnie zdrowie, to taki temat, któremu trzeba poświęcić więcej czasu. Z tego powodu, zamiast tworzyć krótkie formy wideo, ja pokładam nadzieje w dłuższych formach, takich jak filmy, książki, e-booki czy podcasty. Przykładowo: dawkowanie insuliny jest tematem, który trzeba omówić od podstaw, wyjaśnić od czego zależy dawka insuliny do posiłku, posłużyć się przykładami. Nie możemy w tak ważnych tematach rzucać pacjentowi skrawków informacji.
Stworzyłem niedawno platformę edukacyjną z kursem wideo, której adres to kursnacukrzyce.pl. To platforma z kursem wideo, który podzielony jest na moduły. Zaczynamy od modułów bardzo podstawowych, a dalej przechodzimy do tematów bardziej zaawansowanych. Każdy moduł kończy się testem sprawdzającym przyswojenie wiedzy. Dostęp do platformy jest bezpłatny, jednak konieczne jest założenie konta, żeby mieć dostęp do kursu i móc śledzić swoje postępy.