Pacjenci chorujący na cukrzycę są szczególnie narażeni na różne problemy zdrowia jamy ustnej. Najczęstszym problemem diabetyków są choroby przyzębia oraz próchnica.
Ropnie dziąseł, zakażenia grzybicze, pleśniawki, owrzodzenie jamy ustnej, zaburzenia smaku, suchość i pieczenie w ustach to bardzo częste problemy osób leczących się na cukrzycę. To właśnie w jamie ustnej mogą pojawić pierwsze symptomy świadczące o początkach cukrzycy. Ze względu na zwiększony poziom glikemii w surowicy krwi, diabetycy są znacznie bardziej podatni na występowanie dolegliwości w obrębie jamy ustnej. W takim środowisku bakterie rozwijają się intensywniej, co w połączeniu z mniejszą odpornością chorych na infekcje może być przyczyną poważnych chorób dziąseł, Które stają się bolesne, zaczerwienione, rozpulchnione i tkliwe. Paradontozę stwierdza się u około 40 proc. chorych w przypadku cukrzycy typu II i 26 proc. w typie I. Często diagnozuje się także zapalenie przyzębia, ostre zapalenia dziąseł i rozchwianie zębów. Chorzy na cukrzycę skarżą się także na nieświeży oddech i stałe uczucie niesmaku w ustach, a także pieczenie języka. U chorych na cukrzycę, lekarze często rozpoznają infekcje skóry i błon śluzowych. Występują zapalenia kącików ust, owrzodzenia i kandydoza jamy ustnej. Rany po zabiegach chirurgicznych się goją się u cukrzyków znacznie gorzej.
Diabetycy powinni zwracać szczególną uwagę na swoje uzębienie, stan dziąseł i bardzo dbać o higienę jamy ustnej. Są oni bardziej podatni na występowanie wszelkiego rodzaju infekcje jamy ustnej i choroby dziąseł i przyzębia.
Chory, świadomy swojej przypadłości, powinien bezwzględnie poinformować o niej lekarza. Cukrzyca powoduje upośledzone gojenie się ran, co ma znaczenie w przypadku ekstrakcji zęba czy innych zabiegów z zakresu chirurgii.