Home » Dieta diabetyka » Witaminowe ABC
dieta diabetyka

Witaminowe ABC

witaminowe-ABC
witaminowe-ABC

Przestrzeganie zasad zdrowego żywienia powinno być priorytetem nie tylko ludzi chorych. Od racjonalnej diety zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie, dlatego też tak często jest wymieniana jako istotny element profilaktyki w wielu chorobach.

Odgrywa również ogromną rolę w cukrzycy, gdzie mamy do czynienia z dysfunkcją trzustki 
i zaburzeniami metabolizmu węglowodanów spowodowanymi niedostateczną produkcją insuliny. Jej niedobór oznacza dla organizmu brak możliwości przetworzenia glukozy – cukru zawartego we krwi, przyjętego z pokarmem – która stanowi dla nas niezbędne źródło energii, szczególnie podczas intensywnego wysiłku. Niemożność przetworzenia glukozy i utrzymywanie się jej wysokiego poziomu we krwi podnosi ryzyko wystąpienia wielu groźnych powikłań – nadciśnienia, miażdżycy, uszkodzenia wzroku, nerek. Największe znaczenie w przypadku chorych na cukrzycę jako chorobę metaboliczną ma właśnie prawidłowa dieta uboga w węglowodany i oparta na produktach z niskim indeksem glikemicznym.

Co z suplementacją?

W przypadku cukrzycy mamy do czynienia z zaburzeniami procesów przemiany materii 
i metabolizmu cukru, dlatego tak ważne staje się uzupełnianie witamin, które w tych procesach uczestniczą. Które z nich są dla diabetyków najważniejsze? Witamina E i C, czyli przeciwutleniacze (antyoksydanty), które działają jak tarcza obronna przed szkodliwym wpływem na organizm wolnych rodników. Sama wit. E obniża ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób krążenia, może również wpływać na obniżenie poziomu cukru we krwi. 
Na poziom wit. E w organizmie ma z kolei wpływ witamina C. Dodatkowo uszczelnia ona ścianki naczyń krwionośnych, zmniejsza ich przepuszczalność, ale też wzmacnia odporność na infekcje. Wiele badań dowiodło również tego, że wit. C zapobiega uszkodzeniom komórek spowodowanym stresem oksydacyjnym w cukrzycy, będącym skutkiem wysokiego stężenia glukozy. Ważną rolę odgrywa również cynk, chrom, selen 
i magnez. Niedobory tego ostatniego, którego zwiększone wydalanie grozi diabetykom, mogą doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego. Chrom wpływa na produkcję insuliny oraz utrzymanie właściwego stężenia glukozy we krwi, co ważne obniża w niej również poziom trójglicerydów, cholesterolu i kwasów tłuszczowych. Cynk z kolei zapobiega uszkodzeniom komórek trzustki, ale również wspiera proces gojenia się ran. Chorzy na cukrzycę powinni pamiętać o jego uzupełnianiu, ponieważ dochodzi u nich do jego nadmiernego wydalania z organizmu. Aby uniknąć powikłań w obrębie układu nerwowego (neuropatia) należy też pamiętać o suplementacji witamin B6 i B12.

Next article