Home » Dieta diabetyka » Bergamota na zdrowe serce?
Dieta diabetyka

Bergamota na zdrowe serce?

Bergamota
Bergamota
Prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

Prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

Kierownik Oddziału Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Członek Zarządu PTMSŻ

Dr n. med. Daniel Śliż

Dr n. med. Daniel Śliż

III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia (PTMSZ)

Bergamota, kojarzy nam się z angielską herbatą Earl Grey, orzeźwiającym zapachem w kosmetykach, czy też cytrusową nutą perfum, w których określana jest jako „dzika pomarańcza”. Czy oprócz niewątpliwie przyjemnego aromatu cieszącego zmysły może mieć też dobroczynne właściwości dla naszego serca?

Zły dla serca cholesterol

Cholesterol nazywany jest cichym zabójcą powodując tworzenie się blaszek miażdżycowych, które zwężają światła naczyń krwionośnych i ograniczają przepływ krwi. Konsekwencją tego jest miażdżyca, która powoduje najcięższe choroby serca i naczyń jak zawał serca czy udar mózgu. Zbyt wysokie stężenie cholesterolu dotyczy ponad 60 proc. dorosłych Polaków, czyli prawie 20 mln osób w Polsce! Hipercholesterolemia występuje najczęściej w grupie wiekowej 40-60 lat dotykając tym samym ponad 7 mln osób. Niestety zaledwie 0,5 mln z nich jest szybko i skutecznie leczona, a w przypadku miażdżycy, podobnie jak przy innych ciężkich chorobach przewlekłych czas = życie.

Kalabryjski skarb

Bergamota to roślina bogata w polifenole. Pochodzi z Indii, ale obecnie występuje głównie w Kalabrii jako eukariont rosnący na zaledwie 40-kilometrowym pasku wybrzeża o bardzo dużych wymaganiach klimatycznych, glebowych i strukturalnych, w związku z czym nie można wyhodować jej w innych miejscach naszego globu.

Badania naukowe pokazują, że bergamota może mieć niewielkie działanie hipolipemizujące. Jej działanie nie może się jednak równać w żaden sposób z siłą modyfikacji stylu życia, która jest fundamentem w skutecznym leczeniu zaburzeń lipidowych. Pamiętając, że interwencja w styl życia nie tylko zmniejsza stężenia cholesterolu, ale również obniża ryzyka sercowo-naczyniowe, nowotworzenia, depresji oraz sprawi, że będziemy żyli dłużej w młodości. – twierdzi Dr Daniel Śliż, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia (PTMSZ).

Eksperci z PTK potwierdzają

Eksperci z Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego opublikowali w renomowanym piśmie „Folia Cardiologica” stanowisko dotyczące „Miejsca standaryzowanej kompozycji polifenoli z bergamoty w terapii dyslipidemii oraz jej innego potencjalnego zastosowania w praktyce klinicznej”, w którym piszą, że „sok bergamotowy charakteryzuje się unikatowym profilem flawonoidów. Jest szczególnie bogaty we flawanony i flawony. Standaryzowana kompozycja polifenoli z bergamoty zawiera takie flawonoidy jak sok bergamotowy, jednak ponad 200 razy bardziej skoncentrowane. Liczne dane wskazują na jej znakomite działanie w hiperlipidemii i umiarkowanej hiperglikemii. Ponadto wykazuje ona inne korzystne właściwości plejotropowe”, czyli dobroczynne i ochronne działanie wiele narządów na raz.

Posiadamy badania z lat 2011-2017, które pokazały, że duże dawki polifenoli z bergamoty istotnie obniżają stężenie cholesterolu LDL – od 20 do prawie 30 mg/decylitr, co jest porównywalne do efektów działania słabych dawek statyn. Warto wspomnieć, że w grupach pacjentów z zespołem metabolicznym i nietolerancją statyn, efekty były jeszcze większe, a dodatkowo zaobserwowano, że te polifenole korzystnie wpływają na insulinowrażliwość i stężenie glikemii. – potwierdza prof. Artur Mamcarz, Członek Zarządu PTMSŻ.

Są dowody, ale…

Jak przypomina prof. Mamcarz, mamy publikacje w renomowanych czasopismach, badania naukowe i dowody na korzystne działanie bergamoty na nasze serca. Pamiętajmy jednak, że dopóki nie będziemy mieli randomizowanych badań konkretnego preparatu będącego suplementem diety z wyciągiem z bergamoty, nie możemy potwierdzić jego korzystnego i bezpiecznego działania i wpływu na twarde punkty (incydenty sercowo-naczyniowe, zawały, udary). Preparat taki z dużym prawdopodobieństwem będzie wspierał standardową terapię, suplement diety nie może jednak zastąpić terapii farmakologicznych przepisanych przez lekarza.

Next article