Home » Życie z chorobą » Program leczenia kobiet ciężarnych z cukrzycą
Życie z chorobą

Program leczenia kobiet ciężarnych z cukrzycą

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak

Dyrektor ds. medycznych Fundacji WOŚP

Cukrzyca matki niesie ze sobą często niestety wiele powikłań i wad wrodzonych u dziecka. Nasze działania dają więc ogromną szansę na zdrowie dla kobiet i ich dzieci. Ile Polek do tej pory skorzystało z programu WOŚP?

Program prowadzimy od 2004 roku, według aktualnych danych, do października 2020 roku zakupiliśmy 1573 pompy insulinowe. Do końca listopada 2019 roku pompy zostały wypożyczone łącznie 4115 kobietom. Dzięki zastosowaniu tego sprzętu urodziło się 1846 zdrowych dzieci, a kobiety z cukrzycą typu 1 w Polsce, które chcą zastosować terapię pompą insulinową, mogą z niej skorzystać.

Jak wygląda samo leczenie i przystąpienie do programu?

Do naszego programu przystąpić mogą wszystkie kobiety, które mają cukrzycę typu 1 i planują ciążę lub są we wczesnej ciąży. Nie mamy ograniczeń wiekowych, więc każda kobieta niezależnie od tego, w której ciąży jest może zgłosić się do jednego ze specjalistycznych ośrodków, które uczestniczą w programie i są rozsiane po całej Polsce. Wykaz tych ośrodków można znaleźć na naszych stronach cukrzycaiciaza.wosp.org.pl (cały czas dochodzą nowe!).

Zachęcamy, żeby już na etapie planowania ciąży poprosić swojego diabetologa o skierowanie do takiego ośrodka. Pomimo wizyt w ośrodku specjalistycznym nadal można się leczyć u swojego lekarza i nie trzeba rezygnować ze wsparcia dotychczasowego diabetologa. W czasie pierwszej wizyty należy przygotować się na wstępną krótkotrwałą hospitalizację, ale też na naukę związaną z terapią pompową i „życiem z pompą”.

Jak wygląda leczenie w systemie kobiet z cukrzycą, które są w ciąży bądź ją planują?

Nie docierają do nas informacje o tym, żeby kobiety w ciąży były wspierane za pomocą innych programów, szczególnie prowadzonych przez państwowy system ochrony zdrowia. Zestawy infuzyjne do pomp dla kobiet ciężarnych podlegają całkowitej refundacji niezależnie od pochodzenia pompy, a w przypadku pacjentek planujących ciążę refundacja pokrywa 70 proc. kosztów zestawów infuzyjnych. Niestety, pompę kobieta musi kupić sobie sama. I dla wielu z nich przekracza to ich możliwości finansowe.

Solidaryzują się państwo z diabetykami od wielu lat, jak ważne jest to wsparcie według państwa?

Według nas to wsparcie jest ogromnie ważne. Jest to szansa dla kobiet, które zmagają się z cukrzycą już od dziecka. To, że mogą skorzystać z naszego programu pompowego zarówno w czasie planowania ciąży i trwania ciąży, daje im ogromną szansę na urodzenie zdrowego dziecka, a utrzymanie pompy jeszcze przez jakiś czas po porodzie ułatwia przejście przez okres połogu, który przynajmniej dla pewnej grupy kobiet bywa trudny. Cukrzyca matki niesie ze sobą często niestety wiele powikłań i wad wrodzonych u dziecka. Nasze działania dają więc ogromną szansę na zdrowie dla kobiet i ich dzieci. Dajemy też komfort, spokój i bezpieczeństwo kobietom, a wszyscy doskonale wiemy, że w tym ważnym okresie życia są one czymś niezbędnym dla całej rodziny.

Next article