Home » Życie z chorobą » Teleporada – jakie są jej największe zalety?
Życie z chorobą

Teleporada – jakie są jej największe zalety?

W obecnych czasach nie tylko ze względu na pandemię, ale również przez oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy, mamy dostęp do teleporad, inaczej zwanych e-wizytami. Są to porady udzielane pacjentom przez lekarzy wielu specjalności przez telefon lub komunikator wideo. Jakie są największe zalety tego typu rozwiązań i jak z nich skorzystać? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.


Teleporada – czym jest i dlaczego warto z niej korzystać?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, teleporada to głównie rozmowa z lekarzem przez telefon, dzięki której oszczędzamy czas i pieniądze wydane na dojazd do przychodni. W dobie pandemii jest to także bezpieczna forma kontaktu ze specjalistą, szczególnie dla osób znajdujących się w grupie ryzyka. Warto z nich korzystać, ponieważ jest to dla nas wygoda i komfort psychiczny. Niezależnie jednak od tego, czy będziemy prowadzić rozmowę przez telefon, czy też przez czat wideo, należy się do niej dobrze przygotować, by lekarz był pewien co do zaleceń.

Teleporada dla początkujących – jak się do niej przygotować?

Przed teleporadą pacjent powinien zebrać jak najwięcej informacji dotyczących swoich aktualnych wyników i informacji o stanie zdrowia (wagę, ciśnienie krwi, wyniki z glukometru, spis przyjmowanych leków itp.). Na przygotowanej wcześniej kartce papieru warto zapisać wszystkie pytania, które chcemy zadać lekarzowi oraz listę wszystkich suplementów, które stosujemy. Jeśli mamy czas, możemy robić to stopniowo, etapami, by spisać wszystkie, istotne informacje. Należy także przygotować długopis, naładowany telefon lub ładowarkę blisko nas i okulary.

W całej rozmowie kluczowe jest zobrazowanie specjaliście, jaka jest przyczyna niepokoju o nasz stan zdrowia. Z pewnością przydadzą się nam również zalecenia z poprzednich wizyt. Jeżeli występują u nas niepokojące objawy, należy uprzednio je zapisać, aby mieć pewność, że nie zapomnimy o nich dokładnie opowiedzieć. Podczas wizyty powinniśmy zanotować wszelkie zalecenia lekarza, kod recepty oraz kolejny termin wizyty. Jeśli to możliwe, warto na koniec rozmowy przeczytać podsumowanie na głos lekarzowi, by upewnić się, że obie ze stron dobrze się zrozumiały.

Podsumowując – warto skorzystać z tego, co dają nam nowoczesne rozwiązania. Oczywiście nic nie zastąpi standardowego badania fizykalnego w gabinecie, jednak jeśli potrafimy obserwować swoje ciało i dobrze zobrazować lekarzowi swój stan zdrowia, trend na teleporady może pozostać na zawsze, bez względu na rozwój pandemii.

Next article