Home » Życie z chorobą » Aktywne życie diabetyka
Życie z chorobą

Aktywne życie diabetyka

glukometr
glukometr
Jerzy-Magiera

Jerzy Magiera

Autor portalu mojacukrzyca.org

Jaką rolę pełni samokontrola w życiu chorego na cukrzycę?

Samokontrola pełni niezwykle ważną rolę w życiu diabetyka. Osoba chora na cukrzycę przebywa ze swoją przypadłością cały czas. Nie ma chwili na przerwę, na zapomnienie o chorobie. Bieżące monitorowanie poziomu cukru we krwi, obliczanie dawek insuliny, wyliczanie wielkości posiłków, węglowodanów oraz białek i tłuszczy w nich zawartych stanowi niezwykle istotny element codziennej samokontroli.

Diabetyk musi pamiętać o uwzględnieniu wielu czynników wpływających na poziom cukru we krwi. W ramach samokontroli należy uwzględnić i zaplanować wysiłek fizyczny, możliwy stres, który może oddziaływać na poziom cukru we krwi i wiele innych czynników, na które składa się kontrola nad cukrzycą.

Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone do życia codziennego, tak aby wesprzeć pacjenta w codziennym życiu?

Młodzi pacjenci z cukrzycą typu 1 mają dość dobry dostęp do refundowanego sprzętu, który pomaga w codziennym życiu diabetyka. Niestety w Polsce istnieje sztucznie wytworzona bariera wieku 26 lat, kiedy to przestaje obowiązywać refundacja m.in. na pompy insulinowe. Co ciekawe diabetycy po 26 roku życia mają częściowo refundowane wkłucia i zbiorniki do pomp insulinowych, ale już zakup samego urządzenia, a to wydatek rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, muszą sfinansować ze własnych środków. Osoby dorosłe z cukrzycą mogą zapomnieć o refundowanych systemach ciągłego monitoringu glikemii, które teraz stają się bardziej popularnym narzędziem do codziennej samokontroli cukrzycy.

Z jakimi wyzwaniami mierzą się na co dzień osoby cierpiące na cukrzycę w Polsce?

Cukrzyca typu 1 dość mocno obciąża domowy budżet. Jeżeli osoba z cukrzycą chce móc uzyskiwać dobre wyrównanie cukrzycy, unikać ostrych powikłań cukrzycy, jak zbyt niski czy zbyt wysoki poziom cukru we krwi, a w perspektywie czasu chce uniknąć późnych powikłań cukrzycy, musi w swoje leczenie zainwestować wiele środków – w perspektywie miesiąca może to być nawet ponad 1000 zł na leczenie. Bardzo często jest to zbyt duży wydatek dla chorych. Dlatego większość pacjentów wykonuje pomiary przy użyciu glukometru, który daje punktowy obraz poziomu glikemii w ciągu doby.

Czy stosowanie rozwiązań takich jak np. kolorowe glukometry pozwalają na pozytywne podejście do choroby?

Myślę, że takie rozwiązanie może być ciekawe, szczególnie dla małych pacjentów, gdzie pozytywne aspekty związane z chorobą są mile widziane. Takie kolorowe glukometry mogą pomóc zaakceptować fakt chorowania na cukrzycę i konieczności pomiarów. Może to być także przydatne, gdy kilka osób w tej samej rodzinie jest dotkniętych cukrzycą – wtedy np. mąż może używać glukometru w kolorze niebieskim, a żona w kolorze czerwonym. Wtedy mają pewność, że ich wyniki się nie wymieszają. Niemniej wszystko zależy od człowieka i tego, w jakiej życiowej sytuacji się znajduje.

Next article