Home » Życie z chorobą 3 » Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
Życie z chorobą 3

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków powstało w 1981 roku. Naszą działalność można podzielić zasadniczo na trzy obszary.

Pierwszym jest reprezentowanie interesów diabetyków przed władzami państwowymi i samorządowymi, na szczeblu centralnym przede wszystkim zabieganie o lepszą opiekę diabetologiczną, która pozostawia w naszym kraju niemało do życzenia.

Drugi obszar to szerzenie świadomości cukrzycy w społeczeństwie, zarówno wśród osób zagrożonych tą chorobą, jak i zdrowej populacji. Należy pamiętać, że działalność ta jest o tyle ważna, że w Polsce ponad pół miliona osób chorych na cukrzycę typu 2 pozostaje niezdiagnozowanych, a o chorobie dowiaduje się nierzadko dopiero, gdy wystąpią jej groźne dla życia powikłania, takie jak zawał serca czy udar mózgu. Chcielibyśmy to zmienić.

Trzecim obszarem naszej działalności jest bezpośrednia praca z chorymi i ich rodzinami. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zrzesza prawie 70 000 osób w blisko 350 kołach terenowych w całym kraju. W mniejszych ośrodkach nasze lokalne koło czy oddział bywa jedyną instytucją, do której osoby z cukrzycą mogą zwrócić się o pomoc czy poradę dotyczącą codziennego życia z chorobą. Edukujemy, ale również integrujemy chorych, tworzymy grupy wsparcia. Zapraszamy na stronę www.diabetyk.org.pl. Tam znajdują się nasze dane kontaktowe.

Next article