Home » Powikłania cukrzycy » Gdy oko jest za suche
Powikłania cukrzycy

Gdy oko jest za suche

oko
oko

Pieczenie i swędzenie, uczucie piasku pod powiekami, obrzęknięte powieki, zaczerwienienie oraz zmęczenie oczu oraz światłowstręt – to sygnały, że może dotyczyć nas problem „suchego oka”.

Ppłk. dr n. med. Radosław Różycki

Adiunkt w klinice okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego

Za mało łez

ZSO występuje najczęściej, gdy gruczoły łzowe wytwarzają niewystarczającą ilość łez, ich skład jest zaburzony lub nadmiernie parują. To wszystko prowadzi do wysychania spojówki i rogówki, a co za tym idzie poczucia dyskomfortu i – poza wymienionymi objawami – pieczenia i swędzenia oczu, zamglonego widzenia czy nadmiernego łzawienia pod wpływem wiatru.

Choć ZSO bywa bagatelizowane, to nieleczony może doprowadzić nawet do zmian chorobowych. Film łzowy oprócz nawilżania chroni również oko przed szkodliwymi czynnikami. Brak tej ochrony może doprowadzić do infekcji. Film łzowy ma trzy podstawowe funkcje – umyć oko, nawilżyć i odżywić. Gdy łez jest za mało, nie mogą spełniać swoich zadań. To wiąże się z większą skłonnością do infekcji, zapaleń spojówek, uczucia zacierania się oka i zaczerwienia. Wówczas nie mamy odpowiedniej ilości „smaru” pomiędzy powieką a powierzchnią gałki ocznej. „W konsekwencji jest większa skłonność do zmian związanych z zaburzeniami spojówki czy rogówki”, tłumaczy dr Radosław Różycki.

Szkodliwe czynniki

Choć przyczyn pojawienia się tej dolegliwości jest wiele, to dużą rolę odgrywa postęp technologiczny i cywilizacyjny – noszenie szkieł kontaktowych, klimatyzacja, palenie papierosów, a także siedzenie przed komputerem powodujące wysuszanie oka. Mogą go tez spowodować zmiany hormonalne oraz choroby – takie jak cukrzyca.

Ulga dla oczu

Gdy zauważymy u siebie objawy, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem okulistą i rozpocząć leczenie.

Next article