Co powoduje, że tak dużo osób choruje na cukrzycę i że jest ich coraz więcej? Cukrzyca to stan, w którym utrzymuje się zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi, a przyczyną tego stanu jest to, że organizm nie wykorzystuje całej przyjętej w pożywieniu energii w procesach przemiany materii. Nie wykorzystuje – bo jej nie potrzebuje, gdyż na co dzień wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia, nie spalając dużej ilości energii. Tak właśnie rozwija się otyłość, której towarzyszy zwykle stopniowy wzrost stężenia glukozy we krwi. A nadmiar glukozy we krwi uszkadza komórki wyściełające naczynia krwionośne działając jak toksyna i tym samym prowadzi do wielu groźnych powikłań wynikających z uszkodzenia układu krążenia: zawału serca, udaru mózgu, wylewu krwi do gałki ocznej, niewydolności nerek, owrzodzeń stóp. Dążenie do zapobiegania tym powikłaniom jest najgłębszym sensem leczenia cukrzycy.

W skali społecznej prawdziwym problemem nie jest wyłącznie bardzo duża liczba osób chorujących na cukrzycę, ale przede wszystkim, tych nieświadomych obecności choroby. Podwyższone stężenie cukru we krwi w początkowym okresie nie wywołuje prawie żadnych objawów, a jeżli już, to łatwo je przeoczyć. Do klasycznych symptomów cukrzycy należy wzmożone pragnienie, częstsze oddawanie moczu, utrata masy ciała bez uchwytnej przyczyny, narastające zmęczenie i senność. Osoba, u której choćby jeden z tych objawów występuje, powinna oznaczyć sobie poziom cukru we krwi. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego cukier we krwi należy zmierzyć co 3 lata u każdego, kto ukończył 45. rok życia, a w przypadku występowania czynników ryzyka rozwoju cukrzycy, jak np. nadwagi, nadciśnienia tętniczego, prowadzenia siedzącego trybu życia, badanie to należy wykonywać raz w roku.

A czy można cukrzycy uniknąć? Jak najbardziej! Cukrzyca typu 2 rozwija się najczęściej tak powoli, że jeżeli stwierdzi się niewielki wzrost stężenia cukru we krwi, który jest już sygnałem rodzących się zaburzeń, ale jest jeszcze nie tak wysoki, aby rozpoznać cukrzycę, wówczas można podjąć działania, które pozwolą zapobiec rozwojowi tej choroby. Wysokie stężenie cukru we krwi u osób dorosłych, zwłaszcza będących w starszym wieku, jest najczęściej konsekwencją nadwagi, a zatem podstawowym sposobem na uniknięcie cukrzycy jest obniżenie masy ciała. Jest to zadanie trudne, ale nie niemożliwe – ograniczenie spożywania cukrów prostych i niewielkie nawet zwiększenie aktywności fizycznej pozwala zazwyczaj zredukować masę ciała o kilka kilogramów, a to często wystarczy do obniżenia stężenia cukru we krwi do wartości prawidłowych.