Home » Życie z chorobą » Wsparcie z sieci
Życie z chorobą

Wsparcie z sieci

Wsparcie z sieci
Wsparcie z sieci

Internet się zmienia. Dzisiaj oprócz stron internetowych bardzo ważnym elementem Internetu są media społecznościowe.

Jerzy Magiera

Autor portalu mojacukrzyca.org, edukator społeczny, choruje na cukrzycę typu 1

Serwisy te umożliwiają nawiązanie kontaktu między znajomymi, można bowiem odszukać na nich swoich przyjaciół i kolegów, jak również dają możliwość kontaktu z „nieznajomymi” osobami, ale połączonymi wspólnym celem, pasją, zainteresowaniem czy nawet chorobą. Na popularnym serwisie społecznościowym działa kilkanaście grup wsparcia dla chorych na cukrzycę.

Dawniej, gdy pojawiał się problem odpowiedzi szukano w książkach, w encyklopediach, później coraz bardziej powszechny dostęp do Internetu przyczynił się do rozwoju stron internetowych. Popularne stało się korzystanie z wyszukiwarek internetowych, które umożliwiły dotarcie do pożądanych informacji. Dzisiaj, w dobie mediów społecznościowych, odpowiedzi na zadane pytanie możemy uzyskać niemal w tym samym momencie. Ostatnio bardzo popularne wśród diabetyków stały się grupy dyskusyjne, które są miejscem wsparcia w trudnych chwilach związanych z chorobą. Diabetycy dzielą się nie tylko swoimi problemami, ale także opowiadają o swoich sukcesach, wspólnie motywują się do lepszej kontroli cukrzycy, zadają i odpowiadają na pytania. Jedną z najbardziej popularnych grup cukrzycowych jest grupa „CUKRZYCA | Grupa mojacukrzyca.org” zrzeszająca ponad 10 000 członków. Są to osoby nie tylko z Polski, ale i diabetycy rozsiani po całym świecie. Jest to grupa tematyczna, ale poruszane są na niej wszelkie tematy cukrzycowe. Możemy spotkać także bardzo sprofilowane grupy, np. dotyczące konkretnego sprzętu, zagadnienia (np. cukrzyca typu 2) lub miejsca (np. diabetycy w Krakowie).

Korzystając z grup można zyskać przede wszystkim dostęp do dużej społeczności osób, które łączy ten sam problem, na przykład cukrzyca. Należy jednak pamiętać, że odpowiedzi udzielają z reguły inni diabetycy, niekoniecznie posiadający odpowiednią wiedzę czy wykształcenie. Ma to istotne znaczenie przy tematach związanych z lekami, podawaniem insuliny, zmianach w terapii. Wiedza pozyskana z Internetu, w tym także z grup dyskusyjnych, ma charakter poglądowy. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia należy podejmować w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą. Istotnym jest fakt, kto zarządza daną grupą i pilnuje na niej porządku. W grupie „CUKRZYCA | Grupa mojacukrzyca.org” czuwa kilku moderatorów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę z zakresu diabetologii i są w stanie wyłapać pojawiające się nieprawidłowe informacje. Dobrze jest wybierać sprawdzone grupy, które cieszą się zaufaniem wśród internautów.

Nie można zapomnieć o stronach internetowych, które również dają dostęp do wiedzy i przyczyniają się do zwiększenia świadomości diabetologicznej pacjentów z cukrzycą. Wartym polecenia i najpopularniejszym wśród diabetyków jest portal mojacukrzyca.org. Strona ta działa w sieci już od 16 lat i codziennie dostarcza informacji o cukrzycy i o wszystkim, co z tym związane. Korzystając ze sprawdzonych zasobów mamy gwarancję, że informacje znalezione w sieci nie są fałszywe.

Kontroluj się!

Neuropatia cukrzycowa jest powikłaniem cukrzycy, które wpływa na pracę układu nerwowego. Jest to najczęstsze i stwarzające najwięcej problemów powikłanie cukrzycy. Pierwszymi objawami neuropatii są mrowienie dłoni i stóp, drętwienie oraz swędzenie. Występuje kilka rodzajów neuropatii, a postęp choroby jest ściśle uzależniony od stopnia kontroli glikemii. Im lepiej kontrolowana jest cukrzyca, tym są większe szanse na opóźnienie powstania choroby. Bardzo ważnym elementem jest regularna kontrola i sprawdzenie, czy przypadkiem nie rozwija się to powikłanie. Diabetyk powinien pamiętać o regularnej kontroli u neurologa, który jest w stanie sprawdzić, czy przypadkiem nie występują objawy wskazujące na neuropatię. Niestety, rzeczywistość jest brutalna i wielu chorych nie trafia do neurologa na regularne kontrole. A tak samo, jak w przypadku oczów i nerek, należy pamiętać o nerwach czuciowych. To dzięki nim można czuć, gdy ktoś nas dotknie czy gdy nadepniemy na coś ostrego. Poczujemy ból, gdy dotkniemy czegoś gorącego. Na wizycie u lekarza diabetologa zapytajmy więc o kontrolę. Również samodzielnie możemy sprawdzić na przykład czucie w stopach. Sprawdźmy odczuwanie bodźców, wrażliwość na ciepło i zimno. Jeżeli mamy możliwość, sprawdźmy odczucie wibracji. Codziennie kontrolujmy stopy, oglądajmy je z każdej strony. W przypadku zauważenia problemów nie czekajmy, tylko od razu reagujmy. W końcu chodzi o nasze zdrowie, a nawet i życie.

Next article