ie od dzisiaj wiadomo, że skuteczne zarządzanie cukrzycą i podejmowanie właściwych decyzji terapeutycznych przyczynia się znacząco do poprawy życia chorych na cukrzycę. Pozwala to na długie życie z chorobą, która towarzyszy diabetykom do końca życia.

Glukometry towarzyszą chorym już dobrych kilka dekad. Dzięki tym urządzeniom samokontrola w cukrzycy może odbywać się w domowych warunkach, a decyzje odnośnie leczenia (np. dawki insuliny) mogą być na bieżąco weryfikowane i zmieniane. Glukometr to przenośne urządzenie do pomiaru stężenia glukozy we krwi włośniczkowej. Paski testowe pozwalają na dokładny pomiar w bardzo małej objętości krwi kapilarnej w ciągu zaledwie kilku sekund. Krew najczęściej pobierana jest z opuszka palca. Pomiary są rejestrowane w pamięci urządzenia, co umożliwia ich późniejszy przegląd i analizę. Z glukometru powinien korzystać każdy chory na cukrzycę typu 1. Zaleca się również korzystanie z glukometrów przez chorych na cukrzycę typu 2, zwłaszcza leczonych insuliną. Większość urządzeń na rynku charakteryzuje się wysoką dokładnością i odpowiada zbliżonym wynikom uzyskiwanym w laboratoriach.

Pomiar glukometrem przez chorego na cukrzycę typu 1 dokonywany jest zazwyczaj od kilku do kilkunastu razy na dobę. Daje to niewielki obraz poziomów glikemii, jakie diabetyk ma w ciągu całej doby. Coraz bardziej popularnym staje się ciągły monitoring glikemii (CGM). Daje to chorym pełny obraz poziomów cukru we krwi. System CGM wykorzystuje sensor błyskawicznie podając informację o wzrostach lub spadkach stężenia glukozy we krwi. Na urządzeniu użytkownik widzi bieżący poziom cukru oraz wykresy i strzałki trendu, mówiące o tym czy poziom cukru jest stabilny, rośnie, czy spada. Na rynku dostępne są urządzenia, które potrafią przewidzieć zbliżającą się hipoglikemię (niski poziom cukru) i zatrzymać podawanie insuliny bazowej (pompa insulinowa z CGM). Badania kliniczne wykazały, że stosowanie CGM w codziennej samokontroli może doprowadzić do redukcji poziomu hemoglobiny glikowanej (wskaźnik wyrównania cukrzycy), a także pozwala skrócić czas trwania niedocukrzenia. Przyczynia się to do poprawy życia chorych. Niestety korzystanie z sensorów jest bardzo drogie. Miesięcznie może kosztować nawet około 1000 zł. CGM w Polsce nie jest jeszcze refundowany.

Należy też wspomnieć o nowości na polskim rynku - systemie Monitorowania Glikemii Flash. Urządzenie zastępuje tradycyjne glukometry do pomiaru glukozy. Oznacza to, że nie trzeba się nakłuwać. Odczytanie poziomu cukru możliwe jest poprzez zeskanowanie danych z sensora aplikowanego na skórze raz na 2 tygodnie. System składa się z dwóch części: wodoodpornego sensora wielkości monety oraz czytnika przypominającego glukometr. W momencie, gdy diabetyk chce sprawdzić poziom cukru przykłada urządzenie do sensora i otrzymuje informację o aktualnym poziomie. Na urządzeniu widać także wykresy i strzałki trendu. Niestety, podobnie jak w przypadku CGM, technologia ta nie jest tania. Miesięczne korzystanie z sensorów to wydatek rzędu ponad 500 zł.

Chociaż na rynku pojawiają się cały czas urządzenia, które umożliwiają lepszy monitoring glikemii to glukometr w dalszym ciągu pozostaje narzędziem numer 1 w codziennej samokontroli osób chorych na cukrzycę. Zwiększając liczbę pomiarów na dobę diabetyk wie więcej i może podejmować lepsze decyzje w zarządzaniu cukrzycą.