ryteria wyboru glukometru

Rozmiar glukometru i wyświetlacza. Większość glukometrów mieści się w dłoni, ma kilka centymetrów długości i waży ok. 50–100 g. Wybierając glukometr, należy pamiętać, że im mniejszy jest aparat tym mniejszy ma wyświetlacz i pojawiające się na nim cyfry i ikony są mniejsze. Jeśli więc użytkownik jest osobą starszą, warto zainteresować się większymi aparatami z większymi wyświetlaczami i dobrym kontrastem ekranu, wyposażonymi w funkcję podświetlenia (przydatna także przy pomiarach w nocy). Specjalnie dla osób niewidomych i słabo widzących zostały zaprojektowane glukometry z funkcją audio – czytające uzyskany wynik.

Rozmiar i kształt paska testowego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że do konkretnego aparatu wykorzystuje się określony rodzaj pasków testowych i nie można ich wybierać oddzielnie. Zwykle im większy glukometr, tym większe są paski testowe. W przypadku osób starszych zaleca się glukometry z większymi paskami, wygodnymi do wyjmowania z opakowania i trzymania w palcach, o wyraźnie zaznaczonym polu, na które nanosi się próbkę krwi, a dodatkowo prawidłowe nałożenie kropli potwierdzane jest sygnałem dźwiękowym.

Wielkość próbki do pomiaru. Wielkość próbki krwi jest istotną kwestią przy wyborze glukometru dla dziecka, zwłaszcza małego. W najnowszych modelach glukometrów do wykonania pomiaru wystarczy 0,3–2 mikrolitra krwi.

Łatwość (konieczność) kalibracji. Glukometry nowej generacji mają funkcję wewnętrznego kodowania (każdy pasek po włożeniu koduje się automatycznie). Starsze aparaty mają pasek kodujący, który należy umieścić w glukometrze (lub wprowadzić ręcznie kod cyfrowy) za każdym razem przy rozpoczęciu nowego opakowania pasków. Brak potrzeby kodowania to niewątpliwa zaleta dla osób roztrzepanych lub mających problemy z pamięcią.

Rodzaj nakłuwacza. Nakłuwacz to przyrząd do nakłuwania palca w celu uzyskania kropli krwi do pomiaru. Właściwie dobrany pozwala uniknąć bólu i nadmiernych uszkodzeń tkanki. Dobrej jakości nakłuwacze  mają regulację głębokości nakłucia dając możliwość indywidualnego dopasowania. Dostępne są w komplecie z glukometrem, ale istnieje również możliwość zakupu samego nakłuwacza. Nakłuwacz jest urządzeniem osobistym, tzn. może być używany tylko przez jedną osobę!

Pamięć glukometru. Każdy glukometr rejestruje wykonywane pomiary. Pamięć glukometru miewa różną pojemność: od minimalnej (ostatni wynik) po całkiem dużą (nawet kilka tysięcy wyników). Niektóre aparaty mają możliwość znakowania wyników (poziom na czczo, przed lub po posiłku i inne), wyliczania średnich, a wszystkie, które są dostępne na rynku, pomiar opatrują datą i godziną wykonania.

Oprogramowanie dodatkowe, komunikacja z innymi urządzeniami. Wszystkie obecnie dostępne na rynku glukometry w mniejszym lub większym stopniu komunikują się z innymi urządzeniami elektronicznymi. Z niektórych można przenieść dane na komputer przy pomocy dołączonej przez producenta przystawki na podczerwień lub np. kabla. Uzyskane z glukometru informacje można dzięki oferowanemu przez producenta oprogramowaniu przetwarzać, tworząc elektroniczny dzienniczek samokontroli. Dla użytkowników osobistych pomp insulinowych polecane są glukometry komunikujące się z pompą za pomocą technologii bezprzewodowej Bluetooth, co ułatwia proces leczenia.

Nowoczesne wzornictwo. Wydawałoby się, że kolor i wygląd glukometru to sprawa drugoplanowa przy jego wyborze. Nic bardziej błędnego. Dla dzieci i młodzieży nowoczesny design jest równie ważny jak wszystkie pozostałe funkcje urządzenia. Osoby starsze zdecydowanie stawiają na prostotę obsługi.

Koszt zakupu i użytkowania. Osoby chore na cukrzycę mogą otrzymać glukometr bezpłatnie na receptę. Jeśli jednak trzeba sprzęt zakupić, należy liczyć się z kosztem od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Droższe będą aparaty dla niewidomych (zestaw audio) oraz mierzące dodatkowo poziom cholesterolu, triglicerydów i kwasu mlekowego z krwi włośniczkowej. W przypadku pasków testowych istotną kwestią jest ich dostępność oraz obecność na liście refundacyjnej. Paski bez refundacji kosztują kilkadziesiąt złotych za opakowanie (ok. 1 zł za pasek). Pacjent z cukrzycą otrzymuje receptę na paski testowe, a one determinują, jaki typ glukometru otrzyma. Warto więc wcześniej zapoznać się z dostępnym sprzętem, żeby aparat, którym będziemy się stale posługiwać, był wygodny i niezawodny.