Nie siedź w domu
Życie z chorobą Nawet wychodząc z domu na krótki czas diabetyk powinien mieć w przysłowiowej kieszeni: dzienniczek samokontroli z aktualnymi wynikami pomiarów poziomu glukozy, HumaPen, czyli podręczny wstrzykiwacz insuliny lub strzykawkę i fiolkę z insuliną, zapas leków, które przyjmuje codziennie, coś słodkiego, np. kilka landrynek, kartę chorego z informacją o dawce przyjmowanej insuliny.

Świat przed tobą
Cukrzyca nie musi być przeszkodą w zwiedzaniu świata, ale do każdej podróży trzeba się starannie przygotować. Należy zacząć od wizyty u swojego lekarza, z którym ustalamy, jak sobie radzić z cukrzycą w podróży, np. nieregularnymi porami posiłków, kontrolowaniem glikemii w zmienionych warunkach i dostosowaniem przyjmowania leków do innej strefy czasowej. Jeżeli w czasie urlopu zamierzasz nurkować lub wspinać się po górach, powiedz o tym lekarzowi. Uzgodnij też kolejność szczepień, które są wymagane przed wjazdem do egzotycznych krajów.
Co musisz mieć przy sobie?
Wybierając się w podróż musisz mieć ze sobą zaświadczenie od lekarza przedstawiające krótką historię twojej choroby oraz bieżące leczenie. Jadąc za granicę, przetłumacz list na język kraju docelowego lub na język angielski. Gdy lecisz samolotem, musisz też mieć list do celników, który umożliwi ci wniesienie na pokład strzykawek, insuliny oraz glukometru. List (najlepiej w języku angielskim) powinien być napisany na papierze firmowym poradni diabetologicznej, zawierać adres i numer telefonu poradni oraz imienną pieczątkę lekarza. Zabierz też ze sobą dowód ubezpieczenia uwzględniający fakt, że masz cukrzycę. Nie zapomnij też o tzw. paszporcie diabetyka i umieszczeniu w łatwo dostępnym miejscu informacji, co robić, gdy zasłabniesz. Może to być zawieszka na szyję, bransoletka z napisem – mam cukrzycę, potrzebuje szybko cukru, wezwij lekarza.
Drugi paszport
Paszport diabetyka to nic innego jak malutka książeczka z najważniejszymi informacjami dotyczącymi twojego stanu zdrowia.
Książeczka powinna zawierać: twoje imię i nazwisko, adres i nr telefonu domowego, a także nr telefonu członka rodziny, pod którym dostępny jest on w ciągu dnia i wieczorem; twoją grupę krwi, informację o szczepieniach ochronnych. W kolejnych rubrykach znajduje się imię i nazwisko twojego lekarza, jego adres i nr telefonu. Konieczny jest też wpis z nazwą, adresem i numerem telefonu ubezpieczyciela zdrowotnego (np. oddział mazowiecki NFZ) lub nu- merem dodatkowej polisy ubezpieczeniowej.
W paszporcie powinny się też znaleźć informacje o wszystkich innych problemach zdrowotnych, np. nadciśnieniu, astmie oraz międzynarodowe nazwy i dawki leków, które przyjmujesz. W podróż zagraniczną warto zabrać oryginały lub kopie recept. Przydatna może być też informacja z nazwą i numerem telefonu apteki, w której realizujesz recepty. Nie może zabraknąć informacji o ewentualnej alergii na leki, żywność, jad owadów, kontakt z sierścią zwierząt. Przydatna może się okazać informacja o rodzaju szkieł kontaktowych lub okularów, które nosisz.
Nie zapominaj o diecie
Odmienna od codziennej żywność i aktywność fizyczna mogą spowodować większe niż zwykle zmiany stężenia cukru we krwi. Dlatego staraj się zachować swoje pory jedzenia i przyjmowania leków. W podróży częściej niż zwykle kontroluj poziom cukru we krwi. Większość linii lotniczych i statków wycieczkowych oferuje posiłki o obniżonej zawartości cukru, soli i tłuszczu. A więc kupując wycieczkę, dowiedz się czy to możliwe, by odpowiednio wcześniej zamówić specjalne posiłki. O swojej chorobie powiadom kierownika wycieczki, załogę statku lub stewarda na pokładzie samolotu.