ak na pacjentów chorujących na cukrzycę działają leki zawierające flozyny?

Przez wiele lat wydawało nam się, że cukromocz, czyli wysoki poziom cukru w moczu, to coś, co musimy leczyć. Tymczasem okazało się, że właśnie dzięki temu, że nadmiar cukru zostaje wydalony z organizmu z moczem, możemy leczyć cukrzycę w zupełnie inny sposób, niż robiliśmy to do tej pory. Jeśli chcemy wywołać u pacjentów cukromocz, podajemy im właśnie flozyny. Co ciekawe, flozyny działają niezależnie od tego czy trzustka wytwarza insulinę, czy nie, dlatego można je włączyć do leczenia na każdym etapie choroby.

Jaka jest przewaga leków zawierających flozyny nad tymi tradycyjnymi, stosowanymi w leczeniu cukrzycy?

Przede wszystkim, pomagają uniknąć niedocukrzenia. Ponadto, pomagają pacjentom schudnąć, powodują także spadek poziomu sodu w organizmie, przez co można zauważyć niewielkie obniżenie ciśnienia. Flozyny także zmniejszają ryzyko zgonu u chorych na cukrzycę, chociaż jeszcze nie wiemy do końca, dlaczego.

Czy takie leki są już dostępne w Polsce?

Środki zawierające fl ozyny są dostępne w aptekach, natomiast nie są refundowane. Miesięczny koszt terapii to wydatek ok. 200 zł, dla chorych, którzy często poza cukrzycą mają inne schorzenia, stanowi zbyt duży wydatek.

Rynek leków stosowanych w cukrzycy rozwija się dość dynamicznie. Czy warto sprawdzać nowe terapie?

Rzeczywiście, co roku pojawia się przynajmniej jedna nowa terapia, a co 2-3 lata na rynek wprowadzane są całe grupy lekowe. Myślę, że dzieje się tak, dlatego, że chorych jest coraz więcej. Obecnie w Polsce choruje 3 mln osób, a to dla firm farmaceutycznych ogromna grupa potencjalnych klientów. Stąd wysokie nakłady na inwestycje w badania nad lekami na cukrzycę, a ich efektem są nowe terapie. Dlatego też warto co jakiś czas pytać swojego lekarza właśnie o nowe środki, które pojawiają się na rynku.