zdrowie

TOPICS

Cukrzyca ciążowa

Statystyki wskazują, że u 2-8 proc. ciężarnych kobiet wykrywa się cukrzycę ciążową, nietolerancję węglowodanów pierwszy raz rozpoznaną w ciąży.

Siła samokontroli

Życie z cukrzycą wymaga wysiłku, samozaparcia, cierpliwości i pokory. Wymaga również systematyczności i doskonałej organizacji. Nie jest to łatwe.

Neuropatia na celowniku

Jednym z najczęstszych powikłań cukrzycy jest neuropatia, czyli uszkodzenie układu nerwowego. Jak ją przechytrzyć i skutecznie leczyć – opowiada dr n. med. opowiada Gabriela Kłodowska-Duda.

Choroba powszechna, ale i wyjątkowa

Na cukrzycę choruje w Polsce ponad 3 miliony osób. Co czwarty mieszkaniec naszego kraju mający 60 lub więcej lat ma cukrzycę. Insuliną jest leczonych w Polsce ok. 700 tys. ludzi. Cukrzyca typu 1 jest najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci i młodzieży. Tych kilka liczb pokazuje jak poważnym problemem zdrowotnym, społecznym i ekonomicznym stała się obecnie cukrzyca.

Samokontrola glikemii

Glukometr jest urządzeniem do samodzielnego kontrolowania stężenia glukozy we krwi. Ponieważ oferta firm produkujących glukometry jest bardzo szeroka, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt.

Cukrzyca, czyli co?

W powszechnym przekonaniu, jeśli osoba chorująca na cukrzycę przyjmuje insulinę, to znaczy, że ma „ten gorszy typ”, a stan jej  zdrowia jest ciężki. To mit!

5 faktów na temat cukrzycy

Cukrzyca typu 2 jest – po nadciśnieniu tętniczym – drugą najczęstszą chorobą przewlekłą, na którą chorują Polacy. Jest ona bezpośrednią konsekwencją nadwagi i otyłości.

Wyzwania insulinoterapii

Ogromny postęp technologiczny w zakresie zarówno urządzeń podających insulinę, jak i monitorujących glikemię pozwala poprawić efektywność i bezpieczeństwo terapii insuliną oraz wywiera znaczący wpływ na komfort życia.

Cukrzyca dobrze kontrolowana

Poziom cukru we krwi w Polsce jest nie najgorzej kontrolowany, ale nadal problemem jest brak dostępu do nowoczesnych leków. Leków, które nie tylko obniżają stężenie glukozy we krwi, ale także pozwalają pacjentom nie przybierać na wadze, 
a niektórym także schudnąć.

13 lat portalu mojacukrzyca.org

Był rok 2001. Wszystkie liczące się obecnie serwisy internetowe dopiero zaczynały swoją działalność w Polsce. Pierwsze kroki stawiał Onet, Interia, czy Allegro. O Facebooku i YouTube wtedy jeszcze nikt nie słyszał, nie było takich stron w sieci. Wtedy też, 14 października 2001 roku, ruszyła niewielka strona o cukrzycy. Pierwsza witryna o tej chorobie w polskim Internecie.

Słodki Tramwaj

Już po raz kolejny na ulice polskich miast wyjedzie Słodki Tramwaj. Co ciekawe, w Lublinie będzie to trolejbus, w Łodzi trambus, a w Radomiu i Katowicach autobus. Słodki Tramwaj to nazwa akcji dotyczącej prewencji cukrzycy typu 2, którą Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę prowadzi od kilku lat w całej Polsce w  listopadzie z okazji Światowego Dnia Diabetyków.

Słodko-gorzkie życie małych diabetyków

Wydawałoby się, że każde dziecko ma prawo do nauki. Tymczasem co roku do Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę wpływa kilkanaście informacji o problemie z dostępem do przedszkoli i szkół dla dzieci z cukrzycą typu 1.

Z cukrzycą na talerzu

O diecie cukrzycowej opowiada nam Igor Grzesiak, reprezentujący Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą – Członek Zarządu Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Pomoc z natury

Dla diabetyków źródłem substancji 
odżywczych powinna być zdrowa dieta, 
ale można wzbogacić ją wykorzystując 
wiedzę specjalistów medycyny naturalnej.

Gdy oko jest za suche

Nawet połowa osób chorych na 
cukrzycę boryka się też z niedostatecznym nawilżeniem oka, czyli 
„zespołem suchego oka”. Bagatelizowanie jego objawów może doprowadzić do infekcji bakteryjnej, 
wirusowej lub grzybiczej.

Nie siedź w domu

Nawet wychodząc z domu na krótki czas diabetyk powinien mieć 
w przysłowiowej kieszeni: dzienniczek samokontroli z aktualnymi wynikami pomiarów poziomu glukozy, HumaPen, czyli podręczny wstrzykiwacz insuliny lub strzykawkę i fiolkę z insuliną, zapas leków, które przyjmuje codziennie, coś słodkiego, np. kilka landrynek, kartę chorego z informacją 
o dawce przyjmowanej insuliny.

Woda, wiatr... cukrzyca

„Woda jest pasjonująca nie tylko z zewnątrz… także od środka”. Przeczytaj jak 
Kasia Gajewska, bohaterka projektu „Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!” 
realizuje swoją pasję mimo cukrzycy.

Groźny niedobór witaminy B1

U większości chorych na cukrzycę stwierdza się niedobór witaminy B1, co może być przyczyną poważnych powikłań. Na szczęście, jest skuteczny sposób, aby zapobiegać temu zjawisku. Witamina B1, czyli tiamina, stanowi istotny czynnik 
w reakcjach spalania węglowodanów w komórkach.

Diabetycy powinni jeść z rozwagą

Zdrowy tryb życia i odżywianie fizjologiczne, czyli w miarę regularne spożywanie posiłków, 
dbanie o niski indeks glikemiczny potraw, równomierne dobowe rozłożenie kalorii, 
oraz jedzenie pięciu posiłków dziennie ma kolosalny wpływ na leczenie cukrzycy typu 2.

Witaminowe ABC

Przestrzeganie zasad zdrowego żywienia powinno być priorytetem nie tylko ludzi chorych. Od racjonalnej diety zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie, dlatego też tak często jest wymieniana jako istotny element profilaktyki w wielu chorobach.

Pamiętaj o profilaktyce

Stopa cukrzycowa to problem, który dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą, zarówno typu 1, jak i 2. Jej przyczyny są związane z długotrwałą hiperglikemią, która uszkadza naczynia krwionośne, głównie tętnice.

Indywidualizacja leczenia

Kluczem do sukcesu wydaje się być nie tyle akceptacja choroby, ile wiedza o niej i umiejętność panowania nad nią przez odpowiednie reagowanie w różnych sytuacjach zdarzających się w codziennym życiu.

Zespół stopy cukrzycowej

Mimo że cukrzyca jest powszechną chorobą – w Polsce cierpi na nią ponad 2 miliony osób – świadomość na temat jej objawów i zagrożeń, jakie za sobą niesie, wciąż jest bardzo niska.

Zdrowa dieta a cukrzyca

Dla osób cierpiących na cukrzycę modyfikacja stylu życia to ważny i konieczny 
warunek zachowania zdrowia. Właściwie zbilansowana dieta, regularna 
aktywność fizyczna, wpływa na polepszenie stanu zdrowia chorego na cukrzycę.

Stewia słodsza i zdrowsza od cukru

Coraz więcej osób, zwłaszcza chorych na cukrzycę, słodzi potrawy i napoje preparatami ze stewii – rośliny uprawianej
 powszechnie między innymi w Ameryce Południowej, która swój intensywny słodki smak zawdzięcza zawartym w niej związkom o właściwościach leczniczych, które fachowo nazywane są glikozydami stewiolowymi.

Zdrowa dieta diabetyka

Jedzenie to nie tylko konieczność, ale również jedna z ogromnych przyjemności, jakie oferuje nam życie. Czy mają do niej prawo także osoby chorujące na cukrzycę?

Razem łatwiej!

Dzieci chore na cukrzycę typu 1 mogą i powinny mieć normalne, szczęśliwe dzieciństwo - jak ich zdrowi rówieśnicy. By było to możliwe konieczna jest nie tylko dobra opieka medyczna ale przyjazne otoczenie.

Kompleksowa opieka

Cukrzyca jest wg Organizacji Narodów Zjednoczonych jedną z najpoważniejszych, współczesnych, niezakaźnych, epidemicznych chorób społecznych. Dlatego zasady postępowania w leczeniu cukrzycy wymagają działań zespołowych oraz kompleksowych i stąd współczesna nauka o cukrzycy, czyli diabetologia, opiera się na tych złożonych pojęciach leczniczych.

Groźne powikłania

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, wymaga edukacji samego pacjenta oraz rodziny, znajomych. Jest chorobą podstępną, nie boli. Dotyczy ludzi w różnym wieku, aktywnych zawodowo.