choroby

TOPICS

Neuropatia na celowniku

Jednym z najczęstszych powikłań cukrzycy jest neuropatia, czyli uszkodzenie układu nerwowego. Jak ją przechytrzyć i skutecznie leczyć – opowiada dr n. med. opowiada Gabriela Kłodowska-Duda.

Zdrowy uśmiech cukrzyka

W Polsce około 2 milionów ludzi choruje na cukrzycę. Choroba ta znacząco wpływa na stan jamy ustnej. Czemu cukrzycy mają większe problemy z zębami i dziąsłami niż zdrowi ludzie?

5 faktów na temat cukrzycy

Cukrzyca typu 2 jest – po nadciśnieniu tętniczym – drugą najczęstszą chorobą przewlekłą, na którą chorują Polacy. Jest ona bezpośrednią konsekwencją nadwagi i otyłości.

Cukrzyca, czyli co?

W powszechnym przekonaniu, jeśli osoba chorująca na cukrzycę przyjmuje insulinę, to znaczy, że ma „ten gorszy typ”, a stan jej  zdrowia jest ciężki. To mit!

Słodkie nerwy

Boleśnie doświadczył tego pan Krzysztof Nowak, który na cukrzycę choruje od 14 lat. Pierwszym objawem, jaki u siebie zaobserwował były nieprzyjemne bóle mięśni, które początkowo składał na karb przepracowania. Gdy ból nie mijał, zaczął szukać pomocy u lekarza.

Gdy oko jest za suche

Nawet połowa osób chorych na 
cukrzycę boryka się też z niedostatecznym nawilżeniem oka, czyli 
„zespołem suchego oka”. Bagatelizowanie jego objawów może doprowadzić do infekcji bakteryjnej, 
wirusowej lub grzybiczej.

13 lat portalu mojacukrzyca.org

Był rok 2001. Wszystkie liczące się obecnie serwisy internetowe dopiero zaczynały swoją działalność w Polsce. Pierwsze kroki stawiał Onet, Interia, czy Allegro. O Facebooku i YouTube wtedy jeszcze nikt nie słyszał, nie było takich stron w sieci. Wtedy też, 14 października 2001 roku, ruszyła niewielka strona o cukrzycy. Pierwsza witryna o tej chorobie w polskim Internecie.

Słodko-gorzkie życie małych diabetyków

Wydawałoby się, że każde dziecko ma prawo do nauki. Tymczasem co roku do Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę wpływa kilkanaście informacji o problemie z dostępem do przedszkoli i szkół dla dzieci z cukrzycą typu 1.

Indywidualizacja leczenia

Kluczem do sukcesu wydaje się być nie tyle akceptacja choroby, ile wiedza o niej i umiejętność panowania nad nią przez odpowiednie reagowanie w różnych sytuacjach zdarzających się w codziennym życiu.

Zespół stopy cukrzycowej

Mimo że cukrzyca jest powszechną chorobą – w Polsce cierpi na nią ponad 2 miliony osób – świadomość na temat jej objawów i zagrożeń, jakie za sobą niesie, wciąż jest bardzo niska.

Razem łatwiej!

Dzieci chore na cukrzycę typu 1 mogą i powinny mieć normalne, szczęśliwe dzieciństwo - jak ich zdrowi rówieśnicy. By było to możliwe konieczna jest nie tylko dobra opieka medyczna ale przyjazne otoczenie.

Choroba powszechna, ale i wyjątkowa

Na cukrzycę choruje w Polsce ponad 3 miliony osób. Co czwarty mieszkaniec naszego kraju mający 60 lub więcej lat ma cukrzycę. Insuliną jest leczonych w Polsce ok. 700 tys. ludzi. Cukrzyca typu 1 jest najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci i młodzieży. Tych kilka liczb pokazuje jak poważnym problemem zdrowotnym, społecznym i ekonomicznym stała się obecnie cukrzyca.