Home » Sylwetki pacjentów » Jak żyć z cukrzycą i osiągać sukcesy?
Sylwetki pacjentów

Jak żyć z cukrzycą i osiągać sukcesy?

cukrzyca
cukrzyca

Diabetycy ze stypendium Słodycz Wiedzy i sportowcy z cukrzycą z drużyny Mojacukrzyca.pl opowiadają o tym, że choroba nie wyklucza możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia.

„Z cukrzycą można naprawdę wiele. Być sportowcem, prawnikiem, reprezentantem Polski i diabetykiem!”, zapewnia Marta Bokun, kajakarka, która z cukrzycą zmaga się od 11 lat. Oprócz tego, że reprezentuje Polskę w Mistrzostwach Świata i Europy w kajak polo oraz jest prawnikiem, przyszłym notariuszem to dodatkowo na spotkaniach z młodzieżą przekonuje innych chorych, że cukrzyca i sukces mogą iść parze. Jest także jedną z 20 stypendystów programu Drużyna Mojacukrzyca.pl dla sportowców diabetyków. 19-letnia Joanna Drwęska ze Śremu, studentka chemii dodaje: „Cukrzyca nie stanowi bariery nie do przejścia na drodze do osiągania celów zarówno naukowych czy zawodowych, jak i prywatnych. Wszystko jest kwestią organizacji i odpowiedniego podejścia – nie tylko mojego własnego, ale i całego społeczeństwa, którego świadomość i wiedza na temat tej choroby jest coraz większa i daje cukrzykom większe poczucie bezpieczeństwa”. Joanna to czterokrotna stypendystka programu Słodycz Wiedzy, który już od 2010 roku wspiera prawie 250 uczniów-diabetyków z całej Polski.

Oba programy realizuje Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. „W codziennej pracy z diabetykami widzimy w nich ogromny potencjał”, mówi Irena Guszczyńska, sekretarz Towarzystwa. „Czasem mamy wrażenie, że choroba wymusza na nich zdecydowanie bardziej niż na innych panowanie nad swoim czasem, a co za tym idzie, lepszą organizację i jego wykorzystanie”, dodaje Guszczyńska. Kiedy pacjent usłyszy diagnozę, oprócz informacji na temat istoty cukrzycy dowiaduje się również, że jego dotychczasowe życie i przyzwyczajenia muszą ulec sporym zmianom. Na jego barki spada szereg obowiązków i czynności, na które do tej pory nie zwracał szczególnej uwagi. To samokontrola, czyli podejmowanie wielu decyzji terapeutycznych i codziennych działań samodzielnie przez chorego lub przez jego najbliższe otoczenie, np. rodzinę, a także regularne ich monitorowanie i zapisywanie.

„Ta poukładana codzienność diabetyka może być źródłem sukcesu w innych dziedzinach życia”, przyznaje Mariusz Masiarek, przewodniczący Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w zaleceniach klinicznych dotyczących postępowania w leczeniu cukrzycy zwraca szczególną uwagę na rolę samokontroli glikemii, uznając ją za integralną część leczenia cukrzycy (Diabetologia Kliniczna, 2014, tom 3, Sup. A). Samokontrola, niezależnie od tego, czy ukierunkowana jest na monitorowanie glikemii czy przebieg diety i intensywność aktywności fizycznej, jest zasadniczym elementem poprawy jakości życia chorego na cukrzycę. Obejmuje nie tylko zdolność do oceny sytuacji i podejmowania właściwych czynności, ale także ich akceptowanie i uwierzenie we własną skuteczność. Każdy chory powinien nauczyć się, jak samodzielnie obserwować objawy cukrzycy oraz jak rozpoznawać zmiany w jej codziennym przebiegu.

„Momentami jest mi ciężko”, przyznaje Anna Kamińska, jedna ze stypendystek. „Ale ja się nie poddaję, zawsze chcę być najlepsza i wiem, że cukrzyca mi nigdy nie przeszkodzi w realizacji założonych celów”.

Sylwetki stypendystów znajdziecie na stronach:
www.slodyczwiedzy.mojacukrzyca.pl oraz www.druzyna.mojacukrzyca.pl

Next article