Home » Powikłania cukrzycy » Miej OKO na powikłania
powikłania cukrzycy

Miej OKO na powikłania

oka
oka

Zespół suchego oka stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarzy okulistów.

Prof. Iwona Grabska-Liberek

Konsultant wojewódzki, kierownik kliniki okulistyki CMKP w Warszawie

Dr Barbara Jura

Klinika okulistyki CMKP

Wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie i powoduje dyskomfort w obrębie narządu wzroku. Może objawiać się jako: uczucie ciała obcego, piasku pod powiekami, łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie lub uczucie suchości oczu, światłowstręt, a nawet zaburzenia widzenia.

Charakterystyczne dla tej choroby jest nasilanie się dolegliwości w ciągu dnia, częste przewlekłe i obustronne występowanie. Schorzenie to jest związane z nadmiernym wyparowywaniem filmu łzowego lub zmniejszoną produkcją warstwy wodnej łez. Skutkuje to nieprawidłowym nawilżeniem powierzchni oczu zabierając pacjentom uczucie komfortu widzenia. Zespół suchego oka jest powszechnym problemem, dotyczącym znacznej części populacji – występuje częściej u kobiet (zwłaszcza w okresie menopauzy) i dodatnio koreluje z wiekiem. Warto zauważyć, że częstość występowania tego schorzenia u cukrzyków jest dużo wyższa. Sprzyja temu towarzyszące cukrzycy zmniejszenie ilości komórek kubkowych spojówki oraz wysoka osmolarność filmu łzowego powodująca jego niestabilność.

Cukrzyca bardzo często prowadzi do rozwoju neuropatii mogących wywołać dysfunkcję nerwów unerwiających rogówkę i gruczoł łzowy, powodując obniżone czucie rogówkowe bądź zmniejszenie odruchowego wydzielania łez. U pacjentów obciążonych cukrzycą dochodzi do upośledzenia gojenia nabłonka rogówki, przez co ich oczy są bardziej narażone na infekcje i powstawanie owrzodzeń. Wczesne diagnozowanie zespołu suchego oka może ustrzec cukrzyków przed poważnymi powikłaniami.

Należy pamiętać, że poszczególne objawy suchości oczu może okresowo prezentować każdy. Długotrwałe czytanie, oglądanie telewizji,  prowadzenie pojazdów czy praca przy komputerze powodują rzadsze mruganie, prowadząc do szybszego parowania łez. Otaczające środowisko również może wywierać wpływ na prezentowane dolegliwości. Objawy mogą się wzmagać pod wpływem suchego powietrza – zarówno w suchym i gorącym klimacie; jak i pod wpływem centralnego ogrzewania, klimatyzacji czy niskich temperatur w okresie zimowym. Narażeni na pojawienie się objawów zespołu suchego oka są użytkownicy soczewek kontaktowych, palacze papierosów, pacjenci po operacjach laserowych korekcji wad wzroku, osoby cierpiące z powodu chorób dermatologicznych czy autoimmunologicznych (np. zespół Sjögrena).

Zespół suchego oka jest schorzeniem, które wpływa na jakość życia. Zazwyczaj pacjenci wymagają okresowej kontroli okulistycznej i długotrwałego, stałego leczenia w celu złagodzenia objawów. Stosuje się głównie leczenie objawowe, polegające na wspomaganiu nawilżania powierzchni oczu kroplami nawilżającymi (tzw. preparatami sztucznych łez). O zastosowaniu innych metod leczenia decyduje lekarz.

CZY WIESZ, ŻE…

Emulsję kationową stosowaną w przypadku objawów zespołu suchego oka określić można jako jedyny preparat opracowany w technologii Novasorb, składającą się z dodatnio naładowanych cząsteczek, które zawierają składniki nawilżające oraz olej.

Co zapewniają dodatnio naładowane cząsteczki:
• lepsze przyleganie (niż w przypadku standardowych kropli nawilżających) preparatu do powierzchni oka dzięki przyciąganiu dodatnich cząsteczek do ujemnie naładowanej powierzchni oka – dłużej pozostają na oku = dłuższy komfort.

Co daje zawartość składników olejowych i nawilżających:
• uzupełnienie wszystkich składników zdrowych łez = dłuższy komfort;
• zmniejszenia efektu odparowania łez przez uzupełnienie naturalnej warstwy tłuszczowej = dłuższy komfort;
• odbudowę zdrowej powierzchni oka, dzięki wydłużonemu czasowi nawilżenia.

Next article