europatia cukrzycowa jest istotnym problemem, z którym boryka się wielu cukrzyków niezależnie od typu cukrzycy. Należy do najczęstszego przewlekłego powikłania cukrzycy typu 1, typu 2, jak również cukrzycy LADA.

Polega na trwałym i postępującym uszkodzeniu nerwów w wyniku szkodliwego działania podwyższonego stężenia glukozy we krwi (hiperglikemii). Uszkodzenia mogą dotyczyć tylko określonych grup nerwów lub też większości nerwów. Choroba ta przyjmuje zatem różne postacie.

Portal CukrzycaPolska.Pl powstał, aby pomóc diabetykom lepiej kontrolować chorobę i uniknąć powikłań.

PRZYCZYNY

Hiperglikemia, czyli podwyższony poziom cukru we krwi ma negatywny wpływ na układ nerwów. Po pierwsze, bezpośrednio szkodzi włóknom nerwowym, uszkadzając je. Po drugie, uszkadza naczynia krwionośne odpowiedzialne za odżywianie nerwów. Nieodżywione nerwy przestają właściwie funkcjonować, powodując wiele nieprzyjemnych objawów, łącznie ze stopą cukrzycową, która może skończyć się amputacją.

Oprócz cukrzycy, również inne czynniki wpływają na rozwój neuropatii. Można wymienić tutaj m.in.:

  • nadużywanie alkoholu,
  • palenie tytoniu,
  • niedobór witamin grupy B,
  • hipertrójglicerydemia.

OBJAWY

Grupa objawów zależy od tego, jakie nerwy zostały uszkodzone oraz w jak dużym stopniu. Dolegliwości mogą dotyczyć tylko danego narządu lub też rozległych miejsc w naszym ciele.

Do najczęściej spotykanych neuropatii w przebiegu cukrzycy należy tzw. polineuropatia czuciowo-ruchowa. Zazwyczaj na początku dolegliwości są niewielkie, jednak z czasem mogą się nasilać. Do objawów tych należą:

  • utrata czucia dotyku, temperatury na kończynach,
  • uczucie drętwienia, mrowienia, pieczenia, najczęściej na stopach,
  • ból i przeczulica na kończynach.

Może się też zdarzyć, że choroba dotknie część unerwiającą narządy wewnętrzne, takie jak układ pokarmowy, serce czy narządy moczowo-płciowe. Mówimy w tym wypadku o tzw. neuropatii autonomicznej. W tej sytuacji objawami będą zaburzenia związane z powyższymi organami.

 

 

LECZENIE

Najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie. Mamy na to wpływ poprzez właściwe uregulowanie choroby podstawowej, czyli cukrzycy. Odpowiednio dobrane leki, dieta i ruch mają zbawienny wpływ w chronieniu nas przed wszelkimi powikłaniami cukrzycowymi.

Jeśli jednak wystąpi już u nas neuropatia, powinniśmy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Jest to choroba przewlekła i obecnie nieuleczalna. Warto zwrócić uwagę, że wyrównanie cukrzycy, czyli regularne osiąganie wyników poziomu cukru w ramach zalecanych norm, może zniwelować objawy i spowodować cofnięcie się neuropatii, zwłaszcza na początku rozwoju choroby.

Przede wszystkim musimy dążyć do utrzymywania prawidłowych poziomów glukozy we krwi, co zahamuje rozwój choroby, oraz do osiągnięcia wyników hemoglobiny glikowanej HbA1c bliskiej wynikom osób zdrowych, czyli 5,5 proc.

Działanie ochronne dla nerwów mają takie leki jak: kwas alfa-liponowy oraz benfotiamina.

W łagodzeniu objawów bólowych, przeczulic i innych nieprzyjemnych doznań czuciowych stosuje się:

  • leki przeciwbólowe, np. Pyralgina,
  • w bardziej zaawansowanych stanach: gabapentyna, amitryptylina, imipralina.

W zależności od dodatkowych objawów ze strony różnych narządów, lekarz dobiera również właściwe leki do ich zwalczenia.

BENFOTIAMINA

Rola witamin, jak wiemy, jest ogromna. W przypadku chorowania na cukrzycę, szczególną uwagę powinno się zwrócić na witaminę B1 (inna nazwa to tiamina). Bierze udział w przemianach cukrów oraz w pracy układu nerwowego. W pewnym stopniu chroni nerwy przed szkodliwym działaniem hiperglikemii. Tiamina nie rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego szybko zostaje wydalona z organizmu. Również ciężko wchłania się z przewodu pokarmowego. W odpowiedzi na to została stworzona benfotiamina.

Benfotiamina to pochodna tiaminy, która rozpuszcza się w tłuszczach, dużo łatwiej się wchłania i osiąga wyższe stężenia we krwi. Przyjmuje się ją w tabletkach. Swoje pozytywne działanie ma zbliżone do tiaminy, dlatego też znalazła zastosowanie w hamowaniu rozwoju neuropatii cukrzycowej.

Na portalu CukrzycaPolska.Pl można dowiedzieć się więcej o powikłaniach cukrzycy.

 

Cukrzyca Polska

Portal CukrzycaPolska.Pl został stworzony dla osób cierpiących na każdy rodzaj cukrzycy – typu 1, typu 2, LADA, cukrzycę ciążową. Poruszamy tematy ważne dla diabetyków oraz informujemy o najnowszych doniesieniach ze świata nauki i medycyny dotyczących cukrzycy.

U nas dowiesz się, jak pomóc dzieciom z cukrzycą, jak przeciwdziałać i leczyć powikłania cukrzycowe, co zrobić w razie epizodu hipoglikemii. Na portalu cukrzycapolska.pl możesz również pobrać plany dietetyczne dla różnych typów cukrzycy przygotowane przez dietetyków.

Cukrzyca Polska powstała, aby pomóc diabetykom kontrolować chorobę i w rezultacie cieszyć się długim i zdrowym życiem. Jesteśmy dla Ciebie.