opnie dziąseł, zakażenia grzybicze, pleśniawki, owrzodzenie jamy ustnej, zaburzenia smaku, suchość i pieczenie w ustach to bardzo częste problemy osób leczących się na cukrzycę. To właśnie w jamie ustnej mogą pojawić pierwsze symptomy świadczące o początkach cukrzycy. Ze względu na zwiększony poziom glikemii w surowicy krwi, diabetycy są znacznie bardziej podatni na występowanie dolegliwości w obrębie jamy ustnej. W takim środowisku bakterie rozwijają się intensywniej, co w połączeniu z mniejszą odpornością chorych na infekcje może być przyczyną poważnych chorób dziąseł, Które stają się bolesne, zaczerwienione, rozpulchnione i tkliwe. Paradontozę stwierdza się u około 40 proc. chorych w przypadku cukrzycy typu II i 26 proc. w typie I. Często diagnozuje się także zapalenie przyzębia, ostre zapalenia dziąseł i rozchwianie zębów. Chorzy na cukrzycę skarżą się także na nieświeży oddech i stałe uczucie niesmaku w ustach, a także pieczenie języka. U chorych na cukrzycę, lekarze często rozpoznają infekcje skóry i błon śluzowych. Występują zapalenia kącików ust, owrzodzenia i kandydoza jamy ustnej. Rany po zabiegach chirurgicznych się goją się u cukrzyków znacznie gorzej.

Diabetycy powinni zwracać szczególną uwagę na swoje uzębienie, stan dziąseł i bardzo dbać o higienę jamy ustnej. Są oni bardziej podatni na występowanie wszelkiego rodzaju infekcje jamy ustnej i choroby dziąseł i przyzębia.

Chory, świadomy swojej przypadłości, powinien bezwzględnie poinformować o niej lekarza. Cukrzyca powoduje upośledzone gojenie się ran, co ma znaczenie w przypadku ekstrakcji zęba czy innych zabiegów z zakresu chirurgii.